Strona główna » Żywienie koni

Żywienie koni


Podstawowe informacje o żywieniu koni

Koń jest zwierzęciem roślinożernym, który ze względu na budowę swojego układu pokarmowego potrzebuje często lecz w małych ilościach pokarmu. W jelicie ślepym trawione jest włókno roślinne, które składa się z hemicelulozy, celulozy, która dostarcza energii i ligniny.

Podstawę żywienia u koni stanowi pasza objętościowa, np. siano, słoma, trawa pastwiskowa, zielonka.
Siano stanowi najważniejszy składnik żywieniowy konia. Zwierzę powinno mieć do niego dostęp cały czas, aby gromadzące się w żołądku kwasy nie doprowadziły do wrzodów. Nie wolno karmić zwierząt nieświeżym, spleśniałym sianem. Dobre siano powinno być odpowiednio wysuszone. Istnieją różne rodzaje siana w zależności z czego jest pozyskane: siano łąkowe - zawiera przede wszystkim trawę z dodatkiem ziół i roślin motylkowych, które bogate są w białko, siano z roślin motylowych pozyskane jest w przeważającej ilości z roślin motylkowych (lucerna, koniczyna). Podawane w zbyt dużej ilości może powodować problemy jelitowe. Bardzo dobrej jakości siano można pozyskać kosząc zielone jeszcze zboże.
Słoma nie zawiera zbyt dużo składników odżywczych, ale konie chętnie podskubują ją w ciągu dnia, co powoduje lepsze trawienie pokarmów.

Pasza treściwa natomiast powinna być podawana koniom dwa lub trzy razy dziennie o stałych porach. Stanowią ją różne ziarna zbóż, przede wszystkim owies, który podaje się gnieciony, śrutowany lub w całości. Korzystniejsze dla konia podawanie jest owsa w postaci całych ziaren. Sprzyja to ścieraniu zębów i właściwemu "namoczeniu" śliną. Jednak konie jedzące łapczywie mają problemy z trawieniem ziaren, dlatego lepiej podawać im świeżo zgniecione ziarna. Trzeba wziąć pod uwagę aspekt, że owies gnieciony zawiera więcej pyłu, który może powodować różne schorzenia. Należy rozważyć wtedy podawanie moczonego w wodzie owsa. Ponadto zaletą całych ziaren jest to, że konie nie wydelikacają sobie nadmiernie żołądka, a pod łuskami zawarty jest aromatyczny składnik, który przy gnieceniu ziaren szybko utlenia się. Ziarno owsa zawiera białka, tłuszcze oraz włókno surowe.