Strona główna » Weterynaria » Okres poporodowy u klaczy i źrebięcia

Okres poporodowy u klaczy i źrebięcia

KLACZ

Okres poporodowy trwa około 8-10 dni. Jeśli klacz czuje się dobrze i ma apetyt można uznać, że okres ten przebiega prawidłowo. W ciągu doby objętość macicy zmniejsza się dwukrotnie a po około 5 dniach po porodzie macica wraca do stanu normalnego.

Po 3-4 dniach od zakończenia porodu wydaliny porodowe (części łożyska, resztki wód płodowych) powinny przestać wydostawać się na zewnątrz. Jeśli nadal wypływy utrzymują się jest to objaw chorobowy i potrzebna jest konsultacja z lekarzem weterynarii.

ŹREBIĘ

Zaraz po urodzeniu się źrebięcia należy mu przetrzeć pyszczek,  nozdrza i uszy usuwając śluz. Po ewentualnym podwiązaniu pępowiny wyciera się źrebię do sucha. Wytartego noworodka można podsunąć klaczy do obwąchania i wylizania. Po około kilkunastu minutach do godziny źrebię powinno wstać i wtedy należy je skierować do obmytego wcześniej wymienia klaczy.

Po kilku dniach klacz wraz ze źrebięciem powinna być wypuszczana na spacery, wydłużające się stopniowo. Klacz może zostać stopniowo wdrażana ponownie do pracy po 20-30 dniach od zakończenia się porodu. Bardzo ważnym elementem w okresie poporodowym jest prawidłowe żywienie klaczy, które powinno być bogate w wysokowartościową, lekkostrawną paszę podawaną w niewielkich ilościach oraz dobre siano.