Strona główna » Pasożyty » Słupkowce

Słupkowce

Słupkowce małe -  najczęściej atakujące konie to słupkowce Cylistephanus i Cylistocyclus. Atakują konie w każdym wieku. Larwy wnikają do błony śluzowej jelita grubego. Objawem jest silna biegunka a w następnych stadiach rozwojowych powodują przewlekłe zapalenie błony śluzowej jelita grubego.

Niestety na rynku brak jest skutecznych preparatów przeciwko larwom pasożyta. Z jaj wydostających się z kałem w ciągu kilku dni rozwijają się larwy, które już są formą inwazyjną.
Objawami zarażenia są bóle brzucha, biegunka, anemia, chudnięcie, powiększony brzuch. Może prowadzić do wrzodów i przewlekłego zapalenia jelit, także występować może kolka. 
foto: qnwortal.com


Słupkowce duże - najczęściej chorobę wywołują słupkowce zaliczane do Strongylus vulgaris, Strongylus edentatus, Strongylus equinus i  Trichodontophorus.
Do zarażenia dochodzi na pastwisku, poprzez zjedzenie larwy, która będąc w stadium inwacyjnym poprzez naczynia krwionośne dostają się do jelita, następnie tętnicy lub przez żyły wrotne watroby do światła jelita ślepego. Objawem występowania pasożyta jest anemia, biegunka, zapalenie błony śluzowej jelita, kolka, spadek masy ciała. Postępująca choroba może prowadzić do śmierci.
foto: qnwortal.com