Strona główna » Pasożyty » Gzawica końska

Gzawica końska

Gzawica występuje w dwóch postaciach: żołądkowo-jelitowa oraz nosowo – gardłowa.

Gasterofiloza, czyli gzawica żołądkowo jelitowa spowodowana jest przez gza jelitowego (Gasterophilus intestinalis), gza dwunastnicy (Gasterophilus nasalis), gza odbytnicy (Gasterphilus haemorrhoidalis), gza kolcogłowego (Gasterophilus pecorum). Zarażenia mogą być zarówno jednym gatunkiem jak i wieloma.

Latem dojrzałe samice atakując konie składają na nich jaja. Najczęściej jaja przyczepione są do kończyn przednich lub barków zwierzęcia. Do dwóch tygodni w jaju rozwija się larwa. Koń gryząc swędzące miejsce zaraża się pasożytem. W śluzówce jamy ustnej larwy przechodzą drugie stadium rozwojowe, a następnie zostają połknięte. Umiejscawiają się w żołądku i tu następuje dalszy ich rozwój. Pod koniec wiosny lub na początku lata dojrzałe larwy wydostają się z kałem na zewnątrz. Ulegają przepoczwarczeniu i wkrótce zdolne są już do rozmnażania.
Zarażony koń w okresie zimowym wykazywać może zmniejszony apetyt a przez to wychudzenie. Mogą występować kolki.Choroba jest niebezpieczna dla źrebiąt doprowadzając nawet do ich zejścia. Diagnostyka nie jest łatwa. Można w okresie, gdy larwy wydostają się już z kałem na zewnątrz organizmu zaobserwować ich obecność. Warto również obserwować konia czy nie ma przylepionych do ciała jaj.

Rinoestroza, czyli gzawica nosowo-gardłowa spowodowana jest przez obecność larw gza końskiego (Rhinoestrus purpureus). Żywicielem tego pasożyta jest koń ale może być także człowiek. Do zarażenia może dojść latem, gdy dojrzałe samice składają jaja do nozdrzy konia lub okolice oczu. Larwy umiejscawiają się w okolicach kości sitowej i to przechodzą w drugie stadium. Larwy trzeciego stadium wydostają się na zewnątrz samodzielnie lub poprzez parskanie, a następnie przeobrażają się w postacie dorosłe. Objawem występowania larw pasożyta u konia mogą być zapalenia górnych dróg oddechowych, trudności w oddychaniu, wydzielina z nozdrzy. Larwy umiejscowione w gardle mogą powodować kaszel. Przy dużej inwazji może dojść do uduszenia konia.

 
foto: hij.com.pl