Strona główna » Pasożyty

Pasożyty


Słupkowce

Słupkowce małe -  najczęściej atakujące konie to słupkowce Cylistephanus i Cylistocyclus. Atakują konie w każdym wieku. Larwy wnikają do błony śluzowej jelita grubego. Objawem jest silna biegunka a w następnych stadiach rozwojowych powodują przewlekłe zapalenie błony śluzowej jelita grubego.
... czytaj dalej

Babaszjoza

Babeszjoza koni spowodowana jest przez pierwotniaka z rodzaju Babesia. Żywicielem pośrednim są kleszcze, które przenoszą pasożyta. Objawem zarażenia może być osłabienie zwierzęcia, apatia, obrzęk głowy, pęcin, trudności z chodzeniem, żółtaczka.
... czytaj dalej

Gzawica końska

Gzawica występuje w dwóch postaciach: żołądkowo-jelitowa oraz nosowo – gardłowa.

Gasterofiloza, czyli gzawica żołądkowo jelitowa spowodowana jest przez gza jelitowego (Gasterophilus intestinalis), gza dwunastnicy (Gasterophilus nasalis), gza odbytnicy (Gasterphilus haemorrhoidalis), gza kolcogłowego (Gasterophilus pecorum). Zarażenia mogą być zarówno jednym gatunkiem jak i wieloma.
... czytaj dalej

Węgorek koński

Węgorek koński (Strongyloides westeri) - do zarażenia dochodzi przez skórę lub mleko matki. Zarażone źrebię wydala z kałem larwy węgorka, które następnie mogą rozwinąć się w stadium inwazyjne i mnożyć się poza organizmem żywiciela lub przeobrazić się w pokolenie wolnożyjące.
... czytaj dalej

Tasiemiec

Tasiemiec Anoplocephala perfoliata - występuje rzadko ale gdy już się pojawi szybko dochodzi do rozprzestrzenienia się tego pasożyta. Zarażenie następuje w okresie pastwiskowym poprzez zjedzenie z trawą roztoczy będących żywicielami pośrednimi tasiemca.

... czytaj dalej

Glista końska

Glista końska (Parascaris equorum) - pasożyt jelita cienkiego. Jaja otoczone klejącą osłonką, odporne na warunki środowiska zewnętrznego, inwazyjne przez kilka lat od złożenia. Z uwagi na lepiącą warstwę zewnętrzną jaja mogą pojawiać się w stajni np. na ścianach, żłobach oraz na zewnątrz.
... czytaj dalej