Strona główna » Choroby koni » Opoje

Opoje

Opoje są to opuchlizny w okolicach stawów pęcinowych. Przyczyn może być kilka, najczęściej jednak jest to brak dostatecznej ilości ruchu przez co krew nie krąży prawidłowo i powstają zgrubienia. Nieprawidłowe krążenie może być także spowodowane nieprawidłową dietą konia. Opoje mogą być na wszystkich nogach lub mogą występować pojedynczo. Nie są bolesne i koń nie kuleje. Miejsca opuchnięte mogą być nieco cieplejsze.

Niektóre konie mają skłonność do powstawania opojów. W przypadku ich wystąpienia należy zapewnić zwierzęciu więcej ruchu, mniej paszy treściwej oraz chłodzenie nóg po treningu.

Opuchlizna może być także przyczyną wodniaka pochewki ścięgna, które także nie jest bolesne dla konia. Obserwuje się opuchnięcia stawu pęcinowego. Nogi należy chłodzić i zmiejszyć intensywność treningów. Na schorzenie szczególnie narażone są młode konie, które są przetrenowane.

Z kolei wodniak pochewki maziowej powstaje w przypadku nadprodukcji mazi stawowej, do której dochodzi w momencie naruszenia torebki stawowej. Wodniak jest w postaci małego kulistego obrzęku w okolicach stawu pęcinowego lub stawu nadgarstkowego. W momencie zwiększenia intensywności treningu wodniak powiększa się.

 Zdrowe nogi. foto: wikipedia.org