Strona główna » Choroby koni » Nakostniak

Nakostniak

Nakostniak jest naroślą kostną na nodze konia. Najczęściej powstaje w wyniku urazów i nierównomiernego obciążania kończyn. Stłuczona okostna ulega krwawieniu. Kość produkuje substancje zabliźniające uszkodzenie.

Wynikiem tego jest nakostniak. Aby zapobiec nakostniakom w przypadku uderzenia się konia np. podczas skoków przez przeszkody należy jak najszybciej polać zimną wodą stłuczone miejsce. Dlatego również ważne jest stosowanie ochraniaczy na nogi konia.
Nakostniaki mogą pojawiać się także w przypadku przetrenowania zwierzęcia i poddawania go zbyt uciążliwym i zbyt obciążającym kończyny treningom. Kości ulegają wewnętrznym uszkodzeniom i pojawiają się wewnętrzne zabliźnienia, które doprowadzają do nakostniaków.
Schorzenie może prowadzić do kulawizny. W tym przypadku należy zasięgnąć opinii lekarza weterynarii, gdyż poddawanie konia nadal treningom może doprowadzić do uszkodzenia ścięgien. W przypadku, gdy nakostniak umiejscowiony jest blisko ścięgien lekarz zaleci prawdopodobnie zabieg polegający na usunięciu fragmentu zabliźnionej kości. Większość nakostniaków nie sprawia jednak dolegliwości i można użytkować konia do lekkiej pracy.

 foto: re-volta.pl