Strona główna » Choroby koni » Mięśniochwat

Mięśniochwat

Mięśniochwat - powstaje z powodu nieprawidłowej przemiany materii. Następuje porażenie włókien mięśniowych na skutek gromadzenia się kwasu mlekowego. Na schorzenie narażone są konie pozostające przez kilka dni bez pracy żywione nadal tę samą ilością paszy.

Objawem jest charakterystyczny sztywny chód, pocenie się, tarzanie, twarde mięśnie szczególnie tylnych kończyn, przyjmowanie postawy jakby koń chciał oddać mocz, mocz barwy brunatnej. Konie odczuwają silny ból i w związku z tym niechęć do poruszania się. Przyczyną mięśniochwatu może być niedostateczna ilość sodu, fosforu, selenu i potasu w żywieniu, zbyt duża ilość wapnia, niedobór witaminy E, infekcje wirusowe (grypa oraz infekcja wirosowa wywołana herpes), nadmierny wysiłek. Dieta zawierająca zbyt dużo węglowodanów także sprzyja występowaniu schorzenia.
Po zaobserwowaniu objawów należy zwrócić się do lekarza weterynarii, który w pierwszej kolejności poda środki przeciwbólowe. Następnie należy unormować elektrolity. Leczeniu towarzyszą liczne badania m.in. poziom stężenia białka osoczowego, pomiar azotu mocznikowego i poziom wyrównania elektrolitów. Chory koń powinien odpoczywać, a po ustąpieniu bólu oprowadzany. Należy zminimalizować ilość paszy treściwej, siano powinno być najlepszej jakości. Jeśli przyczyną mięśniochwatu był nadmierny trening koń powinien wypoczywać dłużej z możliwością wychodzenia na padoki z dostępem do wody. Nie należy lekceważyć choroby gdyż nie leczone pierwsze objawy mogą prowadzić do śmierci zwierzęcia. Jeśli to tylko możliwe trzeba szybko zaprowadzić zwierzę do stajni i tam do przybycia lekarza nacierać i masować mięśnie zadu przy użyciu spirytusu. Następnie konia okryć.
Aby zapobiegać chorobie niezbędna jest zbilansowana dieta, odpowiednia ilość ruchu, zmniejszenie paszy treściwej w przerwach pracy konia, stopniowe wdrażanie konia do treningów po dłuższej przerwie.

 foto: magwet.pl