Strona główna » Choroby koni » Gruda

Gruda

Gruda u koni wywoływana jest przez bakterie Dermatophilus congolensis, która normalnie obecna jest na skórze zdrowych zwierząt. Do zakażenia dochodzi w momencie braku odporności lub uszkodzenia skóry. Chorobie sprzyja wilgoć i jednoczesne przymrozki, kiedy skóra jest cały czas mokra.

Objawy to wysiękowe zapalenie skóry ze strupami, w których bytują bakterie. Choroba może być przewlekła i utajona. Zwierzęta mogą zarażać się nawzajem lub poprzez zakażony sprzęt do czyszczenia lub czapraki. Bakterie atakują najczęściej grzbiet, część krzyżową a także pęciny. Zakażone miejsca są na ogół bolesne. Konie tracą apetyt, temperatura ulega podwyższeniu.

Leczenie: U koni przebywających w suchych warunkach wystarczy przyciąć gęste włosy wokół zmian chorobowych i stosować środki dezynfekcyjne. W ciężkich przypadkach należy podawać antybiotyki. Dodatkowo można stosować środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Aby zapobiec grudzie konie powinny przebywać na suchych pastwiskach i mieć suchą ściółkę w boksach. Nie należy używać szczotek i czapraków do kilku koni, bo w przypadku zakażenia jednego zwierzęcia choroba szybko rozprzestrzeni się na pozostałe. 

 foto: konieirumaki.pl