Strona główna » Choroby koni

Choroby koni


Prawidłowe wskaźniki morfologiczne i biochemia

HEMATOKRYT (HCT) 30% - 45%
ERYTROCYTY (RBC) 6-12 m/ul

LEUKOCYTY (LEU) 5000-10000 m/ul
TROMBOCYTY (PLT) 150-400 k/ul
HEMOGLOBINA (HGB) 11-17 g/dl
Źródło: veterynaria.pl
... czytaj dalej

Ochwat kopyta

Ochwat kopyta - zapalenie tworzywa kopytowego, objawia się silnym bólem. Powodem może być zbyt duża ilość spożytej trawy, niewłaściwa ilość paszy. Przy schorzeniu obserwuje się przeniesienie ciężaru ciała na przednie kopyta, przy czym tylne podstawione są pod brzuchem. Po dłuższym czasie kopyta deformują się. Przy ochwacie kopyta są wyraźnie ciepłe.
... czytaj dalej

Nagwożdżenie

Nagwożdżenie jest to przebicie podeszwy kopyta ostrym przedmiotem. Koń nagle zaczyna kuleć i występują objawy zapalenia kopyta. Obserwuje się podwyższoną temperaturę, obrzęk w okolicy korony kopyta, cieplejsze kopyto.
... czytaj dalej

Zagwożdżenie

Do zagwożdżenia dochodzi podczas nieumiejętnego podkuwania konia, gdy podkowiak (gwóźdź, którym przybija się podkowę) jest zbyt głęboko wpity w kopyto naruszając jego miękką i bardziej wrażliwą część. Czasami do zagwożdżenia dochodzi wówczas, gdy kopyto jest bardziej kruche.
... czytaj dalej

Podbicie kopyta

Podbicie kopyta jest ropnym zapaleniem kopyta. Przyczyną może być silny uraz kopyta lub skaleczenie. Koń wykazuje silną bolesność poprzez kulawiznę. Odczuwa się silne uderzenia tętna w okolicach stawu pęcinowego.



... czytaj dalej

Opoje

Opoje są to opuchlizny w okolicach stawów pęcinowych. Przyczyn może być kilka, najczęściej jednak jest to brak dostatecznej ilości ruchu przez co krew nie krąży prawidłowo i powstają zgrubienia. Nieprawidłowe krążenie może być także spowodowane nieprawidłową dietą konia. Opoje mogą być na wszystkich nogach lub mogą występować pojedynczo. Nie są bolesne i koń nie kuleje. Miejsca opuchnięte mogą być nieco cieplejsze.
... czytaj dalej

Odparzenia i obtarcia

Odparzenia i obtarcia u koni spowodowane są najczęściej źle dopasowanym sprzętem jeździeckim. Zbyt ciasno zapięte paski lub zbyt luźne powodują uszkodzenia skóry. Objawem jest bolesność w miejscu otarcia czy odparzenia, podwyższona ciepłota ciała, szorstka sierść, która z czasem wyciera się i mogą powstawać rany.
... czytaj dalej

Nakostniak

Nakostniak jest naroślą kostną na nodze konia. Najczęściej powstaje w wyniku urazów i nierównomiernego obciążania kończyn. Stłuczona okostna ulega krwawieniu. Kość produkuje substancje zabliźniające uszkodzenie.
... czytaj dalej

Krwotok

Można wyróżnić trzy rodzaje krwotoku powstałego na skutek mechanicznego urazu. Krwawienie lekkie należy przede wszystkim dokładnie oczyścić bieżącą woda i obciąć sierść dookoła rany.
... czytaj dalej

Grzybica

Grzybica - powstanie choroby może mieć różnorodne podłoże począwszy od braku odporności zwierzęcia, poprzez mechaniczne naruszenie warstwy ochronnej skóry (otarcia od popręgu, ogłowia), zetknięcia się z chorym zwierzęciem lub zainfekowanym sprzętem (czaprakiem, popręgiem, szczotkami).
... czytaj dalej